2013-04-13

Kalbos lygis ir kalbos kursai

Pratęsiu straipsnių ciklą apie dalyvavimą Erasmus. Šitas straipsnis skirtas tiems, kurie abejoja dėl savo kalbos lygio, bet gali būti naudingas ne tik būsimiems Erasmus studentams, bet ir kiekvienam žmogui. Taip pat jis bus naudingas, jeigu kažkuri užsienio kalba yra jūsų antroji. Na ir turiu paminėti, kad tai, ką aš rašau šitame straipsnyje yra jums labai gerai ir seniai žinoma, bet ne visi tą daro.
Studentams dažnai kyla klausimas - ar užteks kalbos žinių? Suprantu dėl ko studentai jaudinasi - visą gyvenimą mokaisi lietuvių kalba, ir štai - užsienio kalba. Nauja baisi patirtis, didelis nepraeinamas barjeras - būti kitakalbėje aplinkoje! Na, pradėkime nuo to, kad žmogus, studijuojantis universitete (arba baigęs jį) privalo mokėti bent vieną užsienio kalbą. Bent jau B1/B2 lygiu. Su anglų kalba viskas dar aišku - mes ja pastoviai girdime ir vartojame vienu ar kitu pavidalu, todėl savaime jas "žinome". Todėl šitame straipsnyje aš turėsiu omeny vokiečių, prancūzų, ispanų ir kitas kalbas, kurios yra ne tokios populiaros ir visuotinai vartojamos kaip anglų. Jeigu jūs nevartojate kalbos - neskaitote, nerašote, nekalbate ir nesiklausote jos daug - ji yra negyva jūsų galvoje. Kalbos reikia ne tik mokytis, ją reikia visų pirmą naudoti pastoviai. Reikia priprasti ją vartoti. Kalbos kursų lankymas Lietuvoje, gramatikos žinių ir žodyno praplėtimas yra gerai, bet mokėjimas greitai suprasti tekstą arba kito žmogaus žodžius, pasakyti savo mintį ateina tik su praktika. Per kalbos kursus tos praktikos nepakanka.
Tikriausiai, užsienio kalbos Lietuvoje vartojimas atrodo sunkus dalykas. Iš dalies taip ir yra. Bet kita vertus jūs galite patobulinti savo šnekamosios kalbos įgūdžius bendraudami užsienio kalba su draugais, būdami mentoriais universitete, bendraudami su Erasmus studentais, atvažiavusiais į Lietuvą iš užsienio. Taip pat priprasite prie kalbos skaitydami straipsnius (nebūtinai mokslinius, nors tai padėtų priprasti ir prie specialybės kalbos žodyno, galima tiesiog žurnalą kokį, laikraštį), žiurėdami žinias ir filmus užsienio kalba. Ir šitą jūs puikiai žinote, bet ... būna "sunku", "tingu" ir "kitą kartą". O tada ir prasideda klausimai "ar užteks man žinių?", "kokio kalbos lygio reikia?", "ar sunku buvo mokytis užsienio kalba?". Atsakymas - nesunku, jei žinai kalbą.
Sužinokite savo kalbos lygį, praėję kalbos testą - lygio B1/B2 užtenka dalyvavimo Erasmus programoje. Ištrūkite iš savo jaukios gimtosios kalbos aplinkos ir pradėkite vartoti užsienio kalbą.
Tik tada jūs galėsite pasitikėti savo užsienio kalbos žiniomis.
P.S. Hofe, dvi savaites prieš semestro pradžią (semestras Vokietijoje prasideda spalį) turėjau kalbos kursus, kurie tęsėsi dar kelis mėnesius. Man jie buvo naudingi pusiau, nes grupėje kitų studentų kalbos lygis buvo žemesnis nei mano ir tik kelių lygis buvo toks pat. Bet per dvi savaites iki studijų pradžios spėjau adaptuotis prie naujos aplinkos ir susipažinti su kitais studentais.
Z.

Kelionės po Vokietija

Dažniausiai Vokietijoje keliaujama traukiniu (jei nėra automobilio). Labai apsimoka keliauti grupėse, nes tuomet galioja grupiniai bilietai (pavadinimai su nuorodomis, kur galite pasiskaityti plačiau): Länder-Ticker, Quer-durchs-Land-Ticket, Schönes-Wochenende-Ticket. Tuomet jeigu keliaujate penkiese, bilietas vienam žmogui gali kainuoti tik 8-12 eurų. Pasiūlymas negalioja greitiesiems IC ir ICE traukiniams, jeigu pirksitės bilietą iš aparato, pažymėkite "nur Nahverkehr". Jeigu nežinote kaip naudotis aparatu - bet kuris nelabai skubantis praeivis ar stoties darbuotojas jus apmokys. Patogumui iš aparato išsitraukite "Fahrplan", kad žinotumėte kada ir kur jūsų laukia persėdimas. Būkite atidūs, kai sėdatės į traukinį, kartais dalis traukinio atsijungia ir lieka kokiame nors mieste arba važiuoja į kitą pusę. Tad atidžiai perskaitykite nurodytą traukinio kryptį.
Miestai, į kuriuos būtinai reikia nuvažiuoti: Bavarijoje - tai Miunchenas ir Niurnbergas, kitose žemėse - Dresdenas, Frankfurt am Main ir Berlynas. Geriausiai važiuoti su nakvyne. Pigiausiai - su didesne grupe. Studentiškai galite apsistoti hostelyje arba svečių namuose su atskiru kambariu, bet tualetu ir vonia koridoriuje arba per airbnb.com galite rasti butą nuomai, ypač jeigu važiuojate su grupe. Taip pat per booking.com labai lengvai surasite ir užrezervuosite tinkamą jums viešbutį.
Taip pat verti dėmesio ir kiti miestai: Bambergas Bavarijoje, Leipcigas, Erfurtas.
Bambergas, Vokietija

Bambergas, Vokietija

Leipcigas, Vokietija

Leipcigo universitetas, Vokietija

Visą informaciją apie lankytinas vietas, viešąjį transportą, muziejus jus rasite tų miestų tinklapiuose. Atvykę į miestą be žemėlapio nemokamai jį, kaip ir naudingą informaciją, gausite užsukę į Tourist Information.
Duosiu kelis patarimus.
Oktoberfest Miunchene ne svarbiausia, ką reikia pamatyti šiame mieste. Verčiau apsilankykite trijose Pinakotekose ir Brandhorst muziejuje, o išgerti alaus bus žymiai maloniau jaukioje kavinėje Miuncheno senamiestyje.
Niurnberge Kaiserburge pakanka tik pasivaikščioti. Ekskursija buvo ne labai įdomi ir reikėjo ilgai jos laukti, jeigu nesidomite viduramžio ginklais - nebus jums įdomu ir muziejuje, esančiame ten pat.
Vaizdas į Niurnbergo senamiestį nuo Kaiserburg'o

Niurnbergas, Vokietija

Geriausias laikas apsilankyti Frankfurte - gruodis. Būtent gruodį vyksta Weihnachtsmarkt, o Frankfurte - jis vienas iš gražiausių. Būtinai paragaukite keptų kaštonų ir išgerkite karšto vyno.
Pasigrožėję Dresdeno architektūra, apsilankykite ir Zwinger'yje esančioje galerijoje "Alte Meister" - ten daug žinomų klasikų paveikslų, tarp kurių ir Rafaelio Siksto Madona.
Zwinger, Dresdenas, Vokietija

Patariu paplaukioti šiuo laivu, o tas mažas namelis dešinėje - kavinė ir restoranas. Dresdenas, Vokietija

Dresdenas, Vokietija. Visos nuotaukos iš asmeninio archyvo, jų naudojimas be autoriaus leidimo draudžiamas.

Turiningų kelionių!
Z.

Studijos Hofe, Vokietija

Priminsiu, kad kalba eina apie Hochschule für öffentliche Verwaltung und Rechtspflege in Bayern. Čia pateikta informacija bus ypač naudinga tiems, kas ketina ten vykti pagal Erasmus programą.
Visų pirmą, dėstymas tik vokiečių kalba. Jeigu jūsų kalbos lygis B1/B2 - labai sunku nebus, ypač kai išmoksitė daugiau specialybės kalbos žodžių.
Duomenis apie studijų dalykus gavau el. paštu iš užsienio universiteto koordinatoriaus, o dėl jų pasirinkimo ir studijų mane konsultavo Edita, studentė, buvusi Hofe anksčiau.
Visi dalykai iš sąrašo turi gan mažai kreditų - dažniausiai po 2-3 ECTS kreditų. Todėl jūs tikriausiai turėsite apie 16 dalykų. Neišsigąskite, tai nereiškia, kad turėsite laikyti iš jų visų egzaminus. Kai buvau Hofe aš, turėjau išlaikyti tik 3 egzaminus, tačiau vėliau Lietuvoje atsidūriau negeroje situacijoje. Taisyklės mūsų universitete pastoviai keičiasi, tad kai važiavo Edita, jai užteko parsivežti tik tris pažymius, studijos buvo pripažintos, laikyti papildomai egzaminų MRU jai nereikėjo. O štai kai važiavau aš, trijų pažymių jau buvo per mažai. Važiuodama į Vokietiją to nežinojau ir galvojau, kad viskas bus taip pat kaip pas Edita. Sunku pasakyti kieno čia kaltė - mano nedėmesingumo arba administracijos, kuri nei žodžiu nei per laiškus nepasakė man paprasto sakinio - "visi kreditai turi būti įvertinti".
Už tai, kad mano situacija pasibaigė sėkmingai esu labai dėkinga užsienio universiteto koordinatoriui, kuris atsiuntė man preliminarius visų dalykų įvertinimus el.paštu bei MRU metodininkei ir mūsų administracijai, kurie ne pasakė man griežto verdikto, po kurio turėčiau skolas/laikyti skubia tvarka egzaminus MRU, o pasiūlė pabandyti gauti reikalingus įvertinimus ir pusantro mėnesio jų laukė.
Šita situacija yra gera pamoka visiems - nepasikliaukite tik kitų patirtimi, nes taisyklės nuolat keičiasi. Todėl dėl įvertinimų ir egzaminų reikia pasiteirauti užsienio universiteto koordinatoriaus iš anksto. Paaiškinkite kiek pažymių jums reikia atsivežti iš užsienio universiteto ir sužinokite kiek egzaminų turėsite laikyti.
Užsienio universiteto dalykų sąraše yra daug teisinių dalykų - užsieniečiui jie bus sunkesni ir laikyti egzaminus iš jų bus sunkoka. Nesakau, kad nesiūlau jų rinktis visiškai. Pavyzdžiui, aš iš teisinių dalykų turėjau konstitucinę, socialinės gerovės, valstybės tarnautojų teisę, o iš aplinkosaugos teisės netgi laikiau egzaminą. Iš visų teisės dalykų šitas buvo įdomiausias, bet iš visų egzaminų būtent šito dalyko buvo sunkiausias.
Labai įdomūs ir naudingi dalykai, susiję su valstybės biudžetu, be to labai patariu pasirinkti dalyką berufliche Selbstverständnis - professionelles Verwaltungshandeln. Galėsite daugiau nei kitose paskaitose dalyvauti, dirbti grupėse su kolegomis. Be to, egzaminai iš šito dalyko, kaip ir iš valstybės biudžeto, yra labai įdomūs ir nelabai sunkūs.
Kai sudarysite savo dalykų sąrašą, tikriausiai atsidursite ne vienoje grupėje, o keliose, nes kai kurie dalykai dėstomi pirmo kurso, o kai kurie antro ar trečio kurso studentams. Galbūt kai kurios paskaitos vyks tuo pačiu metu - tada teks pasirinkti savo nuožiūra kurias paskaitas lankysite.
Hofe nėra paskaitų-seminarų skirstymo. Todėl tikrai dėstytojas, atėjęs į užsiėmimą, nepasakys atsisėdęs ant kedės - "tai seminaras, dirba studentai". Per užsiėmimus dirba visi, studentai aktyviai dalyvauja ir jų už liežuvo tempt nereikia - jie turi ką pasakyti ir noriai reiškiasi. Tačiau kartais dėstoma tik teorinė medžiaga arba yra dalykai-Übung'ai, kai studentai kartu su dėstytoju nagrinėja bylas arba sprendžia uždavinius.
Niekada neveluokite į paskaitas - Vokietijoje bet koks nepunktualumas nepriimtinas visiškai. 
Kaip jau rašiau, turėsite apie 16 dalykų. Maždaug po 8 kiekvienoje semestro pusėje (Vokietijoje dažnai pasitaiko kitoks nei Lietuvoje mokslo metų skirstymas). Egzaminus galite laikyti kada norite - lapkritį, gruodį, sausį, vasarį. Dėl jų turėsite tartis su koordinatoriumi ir dėstytoju. Egzaminas bus žodžių, apie 30 minučių. Tai gali būti paprastas pokalbis dalyko tema, temos pristatymas, atviri klausimai. Nebijokite egzaminų. Dėstytojai yra labai tolerantiški ir supranta, kad jūs ne vokiečiai.
Jeigu gerai lankysite paskaitas, dalyvausite užsiėmimose (klauskite, bandykite atsakinėti, bendraukite su dėstytojais), studijuosite - tikrai parsivešite gerų pažymių ir jokių skolų neturėsite.
Užsienio universiteto koordinatorius duos jums specialybės kalbos žodyną ir tris didžiulius VSV - tai Bavarijos įstatymų rinkiniai. Nusipirkite krepšį, nes kartais į paskaitas reikės pasiimti ne vieną, o du arba tris. Dėl dalykų temų ir kitos medžiagos teiraukitės savo grupiokų Hofe, jie parodys kur per kompiuterį galima tai surasti.
Tikriausiai, pasakiau viską, bet jeigu turite klausimų - laikiu jūsų komentarų. Pasidalinkite su kitais studentais, gal kam bus naudinga.
Z.

2013-04-12

Mano Erasmus - Hof, Bavarija, Vokietija. Bendra informacija.

Kai tik įstojau į universitetą žinojau, kad būtinai dalyvausiu Erasmus programoje ir važiuosiu į Vokietiją. Šiuo klausimu mane labai palaikė ir mama, ir draugas. Stebiuosi, kad tiek mažai žmonių dalyvauja atrankoje. Juk jei atrankos pratesiamos, matyt vietų daugiau nei norinčių. Štai ir iš mano grupės dalyvavo tik keli žmonės.
Pildant paraišką, pasirinkau universitetą, kuris labiausiai man patiko pagal studijų programą - tai Hochschule für öffentliche Verwaltung und Rechtspflege in Bayern. Universitetas yra miestelyje Hof, Bavarijos žemėje.

Hochschule für öffentliche Verwaltung und Rechtspflege in Bayern, Hof, Bavarija, Vokietija

Miestelis nedidelis, apie 50.000 gyventojų, tačiau labai mielas ir tvarkingas. Peščiomis nuo bendrabučio iki parko, kuris buvo pripažintas Gražiausiu metų parku (kuriais metais tiksliai nepasakysiu), 5 minutės, iki centro 15, iki stoties 25 arba 30-40 minučių autobusu (jeigu nėra tiesioginio maršruto) ir 15 taksi. Taip pat autobusu galima nuvažiuoti iki gražaus ežero.

Upė ir parkas Hofe

Ežeriukas parke netoli universiteto, Hof, Vokietija

Nedidelis parkas prie vienos iš bažnyčių Hofe, Vokietija

Bažnyčia Hofe, Vokietija

Marienkirche Hofo miesto centre, prekybos gatvelė

Jeigu planuojate važiuoti į Hofą - bendrabutį būtinai gausite. Galite ir pasikviesti svečių iš Lietuvos - už nedidelę kainą ir jie gaus kambarį atitinkantį trijų žvaigždučių viešbučio kambarį. Bendrabūtyje kambariai yra vienviečiai, veikia belaidis internetas, patogi virtuvė, patalynę ir indus gausite. Iki universiteto tris minutės. Tiek pat ir iki universiteto valgyklos (karštieji patiekalai man niekad nepatikdavo, gal skonio reikalas) ir iki universiteto baro, kur galite išgerti alkoholinių, nealkoholinių gėrimų (Bayreuther - skaniausias alus pasaulyje) su kitais studentais ir dėstytojais, pavalgyti (perspėju - picos neskanios).
Svarbu žinoti, kad Vokietijoje parduotuvės dažniausiai dirba iki 20:00, o sekmadieniais nedirba visiškai, nebent degalinės. Jeigu nenorite gauti gerą piniginę baudą - nesisiųskite muzikos, filmų ir t.t. Kartais negalėsite pasinaudoti youtube dėl GEMA (google it).
Nuo Hofo patogu keliauti po Bavariją ir kitas žemes. Traukiniu iki Niurnbergo 2,5 valandos, iki Miuncheno ir Dresdeno 3-3,5, o Frankfurto ir Berlyno 4,5-5 valandos kelio.
Arčiausi oro uostai - Niurnberge, Miunchene. Iš Lietuvos iki Hofo galima nuvažiuoti ir autobusu su persėdimu Berlyne. Ilgas kelias, bet kainuoja 4-5 kartus mažiau. Informaciją apie autobusų tvarkaraštį ir bilietų kainas galima sužinoti per Ecolines ir Eurolines. Patariu naudotis Ecolines.
Tiek būtų bendros informacijos. Atskirai parašysiu apie bendravimą, laisvalaikį Hofe, studijas ir keliones, taip pat pateiksiu savo subjektyvią nuomonę.
Klausimai?
P.S. Dalinkitės su draugais, gal kam iš jų šita informacija bus naudinga.
Z.

Abejonės dėl dalyvavimo Erasmus programoje

Pastebėjau, kad studentai kartais abejoja dėl Erasmus studijų arba praktikos arba iškarto yra nusiteikę programoje nedalyvauti. Bandydama suprasti kodėl taip yra, prisimeniau savo bei kolegų pamąstymus dėl dalyvavimo Erasmus programoje. Pateikiu kelias nuomones ir mano atsakymus į jas:
1. Baimė. Visi toliau išvardinti punktai yra glaudžiai susiję su šituo. Studentai bijo, kad neužteks kalbos žinių, pinigų, atsiras problemų su studijomis ir neatsiras draugų užsienio šalyje, o dokumentų tvarkymas kartais atrodo kaip tamsus nepraeinamas miškas. Kitas, gana asmeninis aspektas, kuriuo visgi negaliu ne paminėti - tai santykiai. Žinau, kad kai kurie studentai (ypač studentės) atsisako dalyvavimo Erasmus dėl savo antrosios pusės arba dėl šeimos. Išnagrinėkime kiekvieną abėjonių priežastį atskirai.
2. Kalba. Jeigų jūsų kalbos žinios yra nepakankamos - jūs nepraeisite atrankos. Todėl dalyvaukite atrankoje ir jeigu praėjote, pradėkite tobulinti kalbos įgūdžius: filmai ir tv-žinios užsienio kalba (pvz., portale euronews.net), gramatikos pakartojimas, straipsnių užsienio kalba skaitymas, žodžių kartu su dialogais pakartojimas labai jums padės. Atvykę į šali tikriausiai turėsite kalbos kursus - rinkitės stipresnę grupę, tik taip pasieksite aukštesnio kalbos lygio. Jums bus duotas laikas adaptacijai, be to dėstytojai puikiai supranta, kad jūsų kalbos įgūdžiai - užsieniečio.
Po kelių savaičių naujoje aplinkoje jųsū kalbos lygis pasikels savaime, ypač jeigu aktyviai bendrausite su kitais studentais.
3. Lėšos. Stipendijos užtenka bendrabučiui, maistui ir kelioms kelionėms. Pramogos, parduotuvės, dar daugiau kelionių - iš savo kišenės. Bent jau taip buvo Vokietijoje.
4. Dokumentai. Jokios panikos. Terminai ir reikalingi dokumentai aiškiai nurodyti - laikykitės šių nurodymų. Sudarykite sau sąrašą, kad nieko nepamiršti. Nebijokite klausti ir konsultuotis, tačiau tvarkant dokumentus perskaitykite atmintinę apie tai kokių dokumentų ir kada reikės - viskas labai aiškiai parašyta. Jeigu iš pirmo karto nesupratote - skaitykite kol suprasite. Netingėkite ieškotis informacijos patys - jums taip bus lengviau.
5. Studijos. Jeigu neradote užsienio universiteto tinklalapyje studijų programos - rašykite užsienio universiteto koordinatoriui ir aktyviai bendraukite su juo. Sužinokite pas mūsų universiteto koordinatores kas iš studentų jau buvo tame universitete ir paprašykite kontaktų. Iš studento gausite ir papildomos informacijos, ir pagalbos renkantis dalykus.
Nepamirškite, kad turite surinkti 30 ECTS kreditų, tai reiškia ne tik turėti pakankamai studijų valandų, bet ir pakankamai įvertinimų. Pakankamai įvertinimų reiškia, kad jeigų jūs turite 10 dalyku kurių suma yra 30 ECTS kreditų, tada jūs iš visų šitų dalykų turite atsivežti įvertinimus. Tai nebūtinai turi reikšti, kad turėsite laikyti visus 10 egzaminų. Dėl šito tarsitės su užsienio universiteto koordinatoriumi ir dėstytojais. Gal reikės laikyti tik 4, tačiau galite prašyti dėstytojų, kad įvertintų jūsų lankymą ir dalyvavimą ir parašytų preliminarų ivertinimą. Taip buvo man, plačiau apie tai sužinosite kitame straipsnyje.
Atsivežę reikalaujamą kreditų (ir įvertinimų) skaičių tikriausiai problemų su studijų pripažinimu neturėsite.
6. Šeima, draugai. Pradėkime nuo to, kad ne į Kiniją važiuojate, o į ES šalį. Pasiilgę artimųjų visada galite atvažiuoti keliom dienom/savaitei arba atostogoms. Taip pat galite pakviesti artimuosius pas save. Sužinokite, ar turi užsienio universiteto bendrabutis vietų svečiams arba pasinaudokite tinklalapių www.airbnb.com. Ieškokite pigių liektuvo bilietų arba autobusų bilietų.
Kitas dalykas, tai antroji pusė, kuri lieka Lietuvoje. Prašau, galvokite protu. Kaip jau rašiau, visada galima trumpam grįžti arba pakviesti žmogų į svečius. Pakeliauti dviese - dar geriau, nei kasdienybė Lietuvoje. Be to, atstumas - tai romantiška :)))) na ir geras santykių išbandymas. Aišku, kas per daug, tas...
Nepamirškite, kad nepasinaudoję galimybe išvykti pagal Erasmus šiandien, galite prarasti ją visiškai.
7. "Erasmus - tai tik tūsai". Kokiu keliu eisite ten ir atsidursite. Bendraukite, dalyvaukite vakareliuose - butinai. Bet ir nepamirškite pasisemti žinių, suprasti užsienio aukštojo mokslo sistemą, pažinti kultūra, politinę ir ekonominę šalies aplinką - tai praplės jūsų akiratį ir pasaulio suvokimą.
Dar yra abejonių? Kyla klausimų? Tuomet laukiu jūsų komentarų.
P.S. Dalinkitės su draugais, gal kam iš jų šita informacija bus naudinga.
Z.

2013-04-01

Tvirtas „ne“ dietai, bikiniui ir coca-colai

Štai ir startuoja mano tinklaraštis, ir tai ko gero ne balandžio pirmosios pokštas, nebent rytoj lipdama iš lovos atsistočiau ne ant tos kojos, o mano vyras-menininkas apgalvodamas naujas paveikslų idėjas, įbertų vietoj cukraus druskos, užmiršęs, kad aš nei su cukrumi, nei su druska kavos negeriu.
Kas dar galėtų pakeisti mano tvirtą norą dalintis su visuomene geriausiais mano proto perlais priešinga linkme? Tikriausiai, tai staiga atėjęs tikrasis pavasaris: +20, saulė, jokio vėjelio - tada koks ten tinklarašis, kokios protingos mintis? Dieta, bikinis ir coca-cola - būtent taip sudainuotų Lana Del Rey.
Bet kadangi dainuoti ji nemoka, to neatsitiks, todėl teks jums skaityti mano anti-USA propagandą :) O jūs, smalsuoliai, skaitysite.
Atvira temų, įdomių jums, pasiūlymams.
Miegokit ramiai, kvėpuokit gyliai.
Z.