Pastebėjau, kad studentai kartais abejoja dėl Erasmus studijų arba praktikos arba iškarto yra nusiteikę programoje nedalyvauti. Bandydama suprasti kodėl taip yra, prisimeniau savo bei kolegų pamąstymus dėl dalyvavimo Erasmus programoje. Pateikiu kelias nuomones ir mano atsakymus į jas:
1. Baimė. Visi toliau išvardinti punktai yra glaudžiai susiję su šituo. Studentai bijo, kad neužteks kalbos žinių, pinigų, atsiras problemų su studijomis ir neatsiras draugų užsienio šalyje, o dokumentų tvarkymas kartais atrodo kaip tamsus nepraeinamas miškas. Kitas, gana asmeninis aspektas, kuriuo visgi negaliu ne paminėti - tai santykiai. Žinau, kad kai kurie studentai (ypač studentės) atsisako dalyvavimo Erasmus dėl savo antrosios pusės arba dėl šeimos. Išnagrinėkime kiekvieną abėjonių priežastį atskirai.
2. Kalba. Jeigų jūsų kalbos žinios yra nepakankamos - jūs nepraeisite atrankos. Todėl dalyvaukite atrankoje ir jeigu praėjote, pradėkite tobulinti kalbos įgūdžius: filmai ir tv-žinios užsienio kalba (pvz., portale euronews.net), gramatikos pakartojimas, straipsnių užsienio kalba skaitymas, žodžių kartu su dialogais pakartojimas labai jums padės. Atvykę į šali tikriausiai turėsite kalbos kursus - rinkitės stipresnę grupę, tik taip pasieksite aukštesnio kalbos lygio. Jums bus duotas laikas adaptacijai, be to dėstytojai puikiai supranta, kad jūsų kalbos įgūdžiai - užsieniečio.
Po kelių savaičių naujoje aplinkoje jųsū kalbos lygis pasikels savaime, ypač jeigu aktyviai bendrausite su kitais studentais.
3. Lėšos. Stipendijos užtenka bendrabučiui, maistui ir kelioms kelionėms. Pramogos, parduotuvės, dar daugiau kelionių - iš savo kišenės. Bent jau taip buvo Vokietijoje.
4. Dokumentai. Jokios panikos. Terminai ir reikalingi dokumentai aiškiai nurodyti - laikykitės šių nurodymų. Sudarykite sau sąrašą, kad nieko nepamiršti. Nebijokite klausti ir konsultuotis, tačiau tvarkant dokumentus perskaitykite atmintinę apie tai kokių dokumentų ir kada reikės - viskas labai aiškiai parašyta. Jeigu iš pirmo karto nesupratote - skaitykite kol suprasite. Netingėkite ieškotis informacijos patys - jums taip bus lengviau.
5. Studijos. Jeigu neradote užsienio universiteto tinklalapyje studijų programos - rašykite užsienio universiteto koordinatoriui ir aktyviai bendraukite su juo. Sužinokite pas mūsų universiteto koordinatores kas iš studentų jau buvo tame universitete ir paprašykite kontaktų. Iš studento gausite ir papildomos informacijos, ir pagalbos renkantis dalykus.
Nepamirškite, kad turite surinkti 30 ECTS kreditų, tai reiškia ne tik turėti pakankamai studijų valandų, bet ir pakankamai įvertinimų. Pakankamai įvertinimų reiškia, kad jeigų jūs turite 10 dalyku kurių suma yra 30 ECTS kreditų, tada jūs iš visų šitų dalykų turite atsivežti įvertinimus. Tai nebūtinai turi reikšti, kad turėsite laikyti visus 10 egzaminų. Dėl šito tarsitės su užsienio universiteto koordinatoriumi ir dėstytojais. Gal reikės laikyti tik 4, tačiau galite prašyti dėstytojų, kad įvertintų jūsų lankymą ir dalyvavimą ir parašytų preliminarų ivertinimą. Taip buvo man, plačiau apie tai sužinosite kitame straipsnyje.
Atsivežę reikalaujamą kreditų (ir įvertinimų) skaičių tikriausiai problemų su studijų pripažinimu neturėsite.
6. Šeima, draugai. Pradėkime nuo to, kad ne į Kiniją važiuojate, o į ES šalį. Pasiilgę artimųjų visada galite atvažiuoti keliom dienom/savaitei arba atostogoms. Taip pat galite pakviesti artimuosius pas save. Sužinokite, ar turi užsienio universiteto bendrabutis vietų svečiams arba pasinaudokite tinklalapių www.airbnb.com. Ieškokite pigių liektuvo bilietų arba autobusų bilietų.
Kitas dalykas, tai antroji pusė, kuri lieka Lietuvoje. Prašau, galvokite protu. Kaip jau rašiau, visada galima trumpam grįžti arba pakviesti žmogų į svečius. Pakeliauti dviese - dar geriau, nei kasdienybė Lietuvoje. Be to, atstumas - tai romantiška :)))) na ir geras santykių išbandymas. Aišku, kas per daug, tas...
Nepamirškite, kad nepasinaudoję galimybe išvykti pagal Erasmus šiandien, galite prarasti ją visiškai.
7. "Erasmus - tai tik tūsai". Kokiu keliu eisite ten ir atsidursite. Bendraukite, dalyvaukite vakareliuose - butinai. Bet ir nepamirškite pasisemti žinių, suprasti užsienio aukštojo mokslo sistemą, pažinti kultūra, politinę ir ekonominę šalies aplinką - tai praplės jūsų akiratį ir pasaulio suvokimą.
Dar yra abejonių? Kyla klausimų? Tuomet laukiu jūsų komentarų.
P.S. Dalinkitės su draugais, gal kam iš jų šita informacija bus naudinga.
Z.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą