Priminsiu, kad kalba eina apie Hochschule für öffentliche Verwaltung und Rechtspflege in Bayern. Čia pateikta informacija bus ypač naudinga tiems, kas ketina ten vykti pagal Erasmus programą.
Visų pirmą, dėstymas tik vokiečių kalba. Jeigu jūsų kalbos lygis B1/B2 - labai sunku nebus, ypač kai išmoksitė daugiau specialybės kalbos žodžių.
Duomenis apie studijų dalykus gavau el. paštu iš užsienio universiteto koordinatoriaus, o dėl jų pasirinkimo ir studijų mane konsultavo Edita, studentė, buvusi Hofe anksčiau.
Visi dalykai iš sąrašo turi gan mažai kreditų - dažniausiai po 2-3 ECTS kreditų. Todėl jūs tikriausiai turėsite apie 16 dalykų. Neišsigąskite, tai nereiškia, kad turėsite laikyti iš jų visų egzaminus. Kai buvau Hofe aš, turėjau išlaikyti tik 3 egzaminus, tačiau vėliau Lietuvoje atsidūriau negeroje situacijoje. Taisyklės mūsų universitete pastoviai keičiasi, tad kai važiavo Edita, jai užteko parsivežti tik tris pažymius, studijos buvo pripažintos, laikyti papildomai egzaminų MRU jai nereikėjo. O štai kai važiavau aš, trijų pažymių jau buvo per mažai. Važiuodama į Vokietiją to nežinojau ir galvojau, kad viskas bus taip pat kaip pas Edita. Sunku pasakyti kieno čia kaltė - mano nedėmesingumo arba administracijos, kuri nei žodžiu nei per laiškus nepasakė man paprasto sakinio - "visi kreditai turi būti įvertinti".
Už tai, kad mano situacija pasibaigė sėkmingai esu labai dėkinga užsienio universiteto koordinatoriui, kuris atsiuntė man preliminarius visų dalykų įvertinimus el.paštu bei MRU metodininkei ir mūsų administracijai, kurie ne pasakė man griežto verdikto, po kurio turėčiau skolas/laikyti skubia tvarka egzaminus MRU, o pasiūlė pabandyti gauti reikalingus įvertinimus ir pusantro mėnesio jų laukė.
Šita situacija yra gera pamoka visiems - nepasikliaukite tik kitų patirtimi, nes taisyklės nuolat keičiasi. Todėl dėl įvertinimų ir egzaminų reikia pasiteirauti užsienio universiteto koordinatoriaus iš anksto. Paaiškinkite kiek pažymių jums reikia atsivežti iš užsienio universiteto ir sužinokite kiek egzaminų turėsite laikyti.
Užsienio universiteto dalykų sąraše yra daug teisinių dalykų - užsieniečiui jie bus sunkesni ir laikyti egzaminus iš jų bus sunkoka. Nesakau, kad nesiūlau jų rinktis visiškai. Pavyzdžiui, aš iš teisinių dalykų turėjau konstitucinę, socialinės gerovės, valstybės tarnautojų teisę, o iš aplinkosaugos teisės netgi laikiau egzaminą. Iš visų teisės dalykų šitas buvo įdomiausias, bet iš visų egzaminų būtent šito dalyko buvo sunkiausias.
Labai įdomūs ir naudingi dalykai, susiję su valstybės biudžetu, be to labai patariu pasirinkti dalyką berufliche Selbstverständnis - professionelles Verwaltungshandeln. Galėsite daugiau nei kitose paskaitose dalyvauti, dirbti grupėse su kolegomis. Be to, egzaminai iš šito dalyko, kaip ir iš valstybės biudžeto, yra labai įdomūs ir nelabai sunkūs.
Kai sudarysite savo dalykų sąrašą, tikriausiai atsidursite ne vienoje grupėje, o keliose, nes kai kurie dalykai dėstomi pirmo kurso, o kai kurie antro ar trečio kurso studentams. Galbūt kai kurios paskaitos vyks tuo pačiu metu - tada teks pasirinkti savo nuožiūra kurias paskaitas lankysite.
Hofe nėra paskaitų-seminarų skirstymo. Todėl tikrai dėstytojas, atėjęs į užsiėmimą, nepasakys atsisėdęs ant kedės - "tai seminaras, dirba studentai". Per užsiėmimus dirba visi, studentai aktyviai dalyvauja ir jų už liežuvo tempt nereikia - jie turi ką pasakyti ir noriai reiškiasi. Tačiau kartais dėstoma tik teorinė medžiaga arba yra dalykai-Übung'ai, kai studentai kartu su dėstytoju nagrinėja bylas arba sprendžia uždavinius.
Niekada neveluokite į paskaitas - Vokietijoje bet koks nepunktualumas nepriimtinas visiškai.
Kaip jau rašiau, turėsite apie 16 dalykų. Maždaug po 8 kiekvienoje semestro pusėje (Vokietijoje dažnai pasitaiko kitoks nei Lietuvoje mokslo metų skirstymas). Egzaminus galite laikyti kada norite - lapkritį, gruodį, sausį, vasarį. Dėl jų turėsite tartis su koordinatoriumi ir dėstytoju. Egzaminas bus žodžių, apie 30 minučių. Tai gali būti paprastas pokalbis dalyko tema, temos pristatymas, atviri klausimai. Nebijokite egzaminų. Dėstytojai yra labai tolerantiški ir supranta, kad jūs ne vokiečiai.
Jeigu gerai lankysite paskaitas, dalyvausite užsiėmimose (klauskite, bandykite atsakinėti, bendraukite su dėstytojais), studijuosite - tikrai parsivešite gerų pažymių ir jokių skolų neturėsite.
Užsienio universiteto koordinatorius duos jums specialybės kalbos žodyną ir tris didžiulius VSV - tai Bavarijos įstatymų rinkiniai. Nusipirkite krepšį, nes kartais į paskaitas reikės pasiimti ne vieną, o du arba tris. Dėl dalykų temų ir kitos medžiagos teiraukitės savo grupiokų Hofe, jie parodys kur per kompiuterį galima tai surasti.
Tikriausiai, pasakiau viską, bet jeigu turite klausimų - laikiu jūsų komentarų. Pasidalinkite su kitais studentais, gal kam bus naudinga.
Z.
Labai geras ir naudingas straipsnis!
AtsakytiPanaikintiIrgi dalyvauji Erasmus programoje? ))
Panaikinti